2013 m. spalio 28 d., pirmadienis

Kaimo studija' 7:kaukės ant kavos filtro

Tema: kaukės
Kada: 2013/10/24

Kavos filtrus (3lt- pakuotė) ketinau spalvinti širdies girliandoms.Jos papuoštų kūrybos zoną.Deja, kiek namie belanksčiau,iš kūgio formos iškirpti dvigubą širdį niekaip  greitomis nesigavo,paklausti kokio išmanaus dizainerio nebuvo laiko.Spontaniškai bekarpant sulankstytus filtrus gavosi kaukė su  iškirptom akim. Nagi  Helovynas kitą savaitę!Nemėgstu kapinių herojų balių, apsieisim be satanizmo elementų.Užtat KAUKĖ- įdomi,bekraštė tema. Juolab Turgeliai - artimiausias studijai miestelis- Lietuvoje garsėjo Vėlinių turgeliais

Atsigręžiau prie tradicinių paskatų,kad stengtusi, pabaigtų kūrinėlius.Už gražiausiai nutapytą kaukę pažadėjau prizą-siurprizą. Kažkodėl žmogus be įvertinimo, be šlovės medalio neatsiskleidžia pilna jėga.
Pirmoji užduotis: nutapyti liūdną ir  linksmą kaukę. Ankstesnės pratybos įsisavinant spalvų ratą nenuėjo veltui.  Linksmas kaukes  tapė  vaiskiai geltonai-žaliai, liūdnas - mėlynai-violetines. Užsimanė dar piktų kaukių. Kokios jos, piktos? Man atrodė, kad - sučiauptos kietai lūpos ir suraukti antakiai. Vaikai  karštai įrodinėjo, jog pikta grimasa- tai šuniškai iššiepti, atsikišę  ilgi balti dantys, vilko nasrai. Paradoksas: nūdienos  LT elito sėkmės atributas - tie  patys sniego baltumo dantys, demonstratyviai iškišti kameroms. Vaiko lūpomis -elitiniai  visi  su piktomis kaukėmis, gąsdina vieni kitus:)))

Gerumo kaukės tapėsi rausvos su augaliniais motyvais.Paprašiau, kad nutapytų kaukę, kurios   mirtinai išsigąsčiau. Tokias užliejo  tiršta juoda spalva su kraujo blizgesiais. Kaukių darymas tapytojoms patiko, pakėlė ūpą. Kaipmat išgraibstė ir nuspalvino visus  ruošinėlius.
Pamokos gale  bendru balsavimu išrinkome gražiausią, baisiausią ir šypsningiausią kaukes.Prizai -mandarinai irgi tiko:)))


 Trumpam pasivažinėjimui pasirinkom naują kryptį : Pavlovo respublikos griuvėsių memorialą, 3 km nuotolio.Sutarėm, kad vasarą ten darysim plenerus ant žolės, idealios samanotų sienojų faktūros akvarelėms . Papasakojau apie P.Bžostovskį, pasikarstėm drauge po didingų rūmų griaučius. Surengėm fotosesiją  Oficinos liekanų  langų ertmėse  Oficina - buvę Teismo rūmai. Simboliška, kad varguolių šeimų mergaitės įsiamžino jos fone. Šalyje, kur Teisingumo nėra, kur teismai - imitacija, ten  skurdo vaikus lavina ir priartina prie kultūros - savanoriai. Labdariai - žeminantis žodis, išreiškia soc.  nelygybę.

Ką išreiškė Eduardos (7m) reikalavimas - iki šiol neradau atsakymo. Pamačiusi automobilyje kabančią kvapnią žuvytę, ištiesė ranką pastverti : "Labai jos noriu, duok man" . Ne, tą žuvytę dovanojo draugai, kuriuos labai myliu,  neatiduosiu nė už ką. Mergaitė susikaupė, giliai įkvėpė  ir rimtu veidu, tvirtai, net įsakmiai pareiškė: " Žinote, ką dabar pasakysiu? Ar žinote? Tai va!Jūs privalote man kažką dabar dovanoti! Nes man labai reikia dovanų!".  Hm, čia tai bent įžūlumas. "Eda, juk  gavai mandariną kaip prizą,užteks šiai dienai".

Vaiko klausimas privertė giliau susimąstyti, ar vien neišsiauklėjimas skatina tokį įžūlumą. Jos daugiavaikė  mama  - pašalpinė. Matyt, panašiai  išmušinėja visur savo teises, dukros - atkartoja. Nuo mažens įpranta ne prašyti, laukti, susitaikyti su savo padėtimi, o reikalauti, tuoj pat stverti. Kebloka auklėjimo užduotis - kaip įskiepyti, kad svetima - tai neliečiama, kad žmogus tik savo noru kažką dosniai dovanoja, kad iš jo plėšti jėga - jau  kriminalas, negražu. Kaip? ???

Kitas gluminantis Edos pareiškimas: "Saule, kai  pamačiau jus pirmą kartą, iškart supratau, kad noriu turėti tokią mamą. Būkit mano mama." Negalima taip  kalbėti, reikia mylėti savo  tikrą mamą. Sesių dvynių šūksnis visureigyje už nugaros: " Neeee, ji bloga. Norime, kad tu būtum mūsu mama, tu niekada nepyksti ir nesimuši."   KOkia čia nesąmonė, mama - geriausia, ji sūpavo, maitino pienu, seka pasakas, glosto galvą . .... "Ne, ji taip niekada nedaro".  Susikonfūzinau, prisiminiau, kaip šliedavausi paauglystėje prie draugių, kurių mamos virdavo uogienes, kepė blynus ir  šildė globėjiškomis emocijomis. Bėgdavau į moteriško jaukumo sklidinus namus tekina, sunkiausia buvo grįžti į savus,  šaltus, pasiturimus,  parodomuosius karjeristų blizgesius, bet be  nuoširdžios jausminės meilės.

Neįmanoma įspėti, ar  mažiukėms pasirodžiau geresnė mama dėl charakterio ir motiniškų savybių ar dėl geresnių daiktų, patogesnio komforto galimybės.  Manau, vaikas to neskiria. Tačiau ant šios dilemos laikosi visa juvenilinė teisė.Ją vaiko teisių gynėjams teks gvildenti nuolat.

Vaikiškos būties klausimų priremta ėmiau kvosti sąžinę: kokio giluminio motyvo vedama savanoriauju  valstybės neprašoma, tik  sekdama  beteisių vaikų norais ir meninio ugdymo poreikiais? KOkias kaukes dėviu ant pasąmonės filtrų?

- Politinių diskusijų forume  rusas šovinistas užvažiavo, esą terliojuosi su vaikiukais iš poniško pasipūtimo, kad vargo veidai tenkina mano taukais apvarvėjusią savimeilę, kad tai esą "baltų pirštinaičių" arogancija.
http://forum.polismi.org/  
Neteisybė, nesu ponia, santaupų, akcijų, naujų baldų ir net porceliano indų neturiu, gyvenu kukliai, duoną užariu juodu, sunkiu konsultacijų darbu.

- Brolis įgėlė pavadinęs Šalčininkų  šventąja Terese. Šmeižtas, absoliutus. Nesu krikščionė, ir Kristaus pavyzdys manęs nė kiek neįkvepia, jo žaizdos jau nebekraujuoja širdyje, kaip prieš 8 metus.


- Močiučių genai.  Taip, tai stipriai veikia .Viena, sekdama mažos Teresėlės  vizijomis,  rėmė Žvėryno vargingas šeimas maistu po karo, nors patiems to maisto trūko. Kita organizuodavo savanorišką, kūrybinį   vaikų laisvalaikį Kaštonų gatvėje, vėliau - Valakampiuose. Tempdavom  per visą gatvę taburetes į vieną kiemą žiūrėti kaimynų vaikų parengto vaidinimo.

Pavlovo laisvos respublikos liekanos
 - Patinka dalintis su  talentingais vaikais viskuo, ką turiu. Malonumas neišpasakytas, great satisfaction. O tai -  beveik priklausomybė, nes varoma biocheminių procesų:)))    

- Kompensuoju dailės pamokų stygių ankstyvoje vaikystėje. Man jų reikėjo, bet negavau. Todėl tą duodu kitiems ir  tuo pačiu pavėluotai patenkinu savo poreikius . Galbūt, beveik Froido  dėsningumas. Dalelytė tiesos.   

- NOriu  asmeniniu pavyzdžiu įrodyti , kad pasaulį gerinti reikia pradėti no savęs, realiais darbais?Ne, seniai niekam nieko nebeįrodinėju.

-Gaila vaikų, kurie negauna kažko, ką laisvai turi kiti.  Taip, be abejo. Gailestingumas  - stiprus moters akstinas kažką daryti, kad sielovartos nesibaigtų depresija, atjautos ašaros netekėtų kibirais beprasmiškai.
- Labai trūksta  gyvenime žaidybinės dvasios. Suaugusieji - jau užkonservuoti problemų, praradę žaismės  įgūdžius. Pažaidžiu  su vaikais laisvai - ir sparnai vėl pakyla :))
-Dievinu komandinę  sąžiningą veiklą. Visuomenėje komandinį azartą  užsmaugia pinigai: kažkam jų reikia daugiau, kažkas dėl jų imasi reguliuoti  lygybės ugnies kurstomą entuziastų grupę. Su vaikais komanda  - skaisti ir švari, be  pardavimų ar pelno procentinio rimbo.     
 - Ilgiuosi supratimo. Vaikai supranta iš pusės mirksnio. Suaugusiems reikia ilgai ir nuobodžiai aiškinti, ką vienu ar kitu poelgiu turėjau omenyje. Aiškintis - tingiu, ir laiko gaila.
  -  Drauge su vaikais drąsiau ir pati skverbiuosi  į  dailės pasaulį,  griaunu  pasąmonėje  mokyklos dailės mokytojo įvarytus paniekos blokus. Taip, beveik pusė tiesos. Matant, kaip drąsiai ir pasitikėdami savimi vaikai taškosi baltame lape, tirpsta balto popieriaus baimė, irgi tvirčiau laikau ir vedžioju  teptuką, nekompleksuodama , kad nebaigiau akademijų . Baigiau Justino Vėbros akvarelės vasaros trumpą  akademiją. Man ji - geriausia:))
 -Socializuojuosi kaime. Per bendras sueigas  moterys pašpilkuoja  ar leipsta juokais dėl  miesčionkos zoo  žinojimų. Į pasiūlymą laikyti vištas atsikirtau, kad neturiu  tiek šieno žiemai. Tai buvo juoko:)))  Užtat mokyti - gerbtina.
-   Savi vaikai užsieniuose, jų iki ašarų trūksta, negaliu išlieti  motinišką meilę pilnutinai . Išlieju ant kitų. Galbūt, nesu tikra. Kitur irgi yra kur išsilieti.
- Esu patriotė. Tikiu, kad kultūra nugali nacionalines trintis. Tikėjimas irgi įrodomas darbais pagal gebėjimus ir galimybes.  Žygiais, o ne žodžiais mes Tėvynę mylim, ir širdies ugnim tik prakalbam į ją.  O kaip gi kitaip? Dalis tiesos
- KOmpensuoju sociokultūrinės veiklos nebuvimą kaime. Taip taip taip. Kas nemoko mergaičių tapyti ir dainuoti, tas turi  suaugusias prastas motinas. Beveik H.Hesės " Stiklo karoliukų" etinė  ašis:)) Bet aukštos materijos - ne mano daržas.

Kokie užaugs skurdo vaikai sugriautuose Teisingumo rūmuose?Studijos mergaitės Pavlovo Respublikos griuvėsiuose 
Sąžiningiausia motyvacija:  iki pasąmonės juodžiausių gelmių išgąsdino mėgiama, soul mate  amerikiečių rašytoja Džoisė Kerolė Outs (JOyce Carol Oates). JOs apsakyme "Pasirodė priešas" moteris, skubėdama į vienkiemio sodybą vos neįsirėžia posūkyje į būrį apiplyšusių piktų vargetų, remontuojančių lūženą autobusą. Klasinės neapykantos vedami  pusalkaniai vaikai apmėto jos automobilį akmenimis. Pasprukusi, ji, nuojautos genama, su sūnumi nukerpa visas kolekcines rožes, užsibarikaduoja name. Kad nematytų, kaip tuoj pravažiuosianti gavrošų orda išpuoselėtą sodą  sumaitoja. Siužetas tarsi apie mano sodybą, skendinčią bijūnų, rožių ir irisų  žieduose. Juk ir man bus lygiai taip,  užaugs pašalpinukai ir  bambalinukai,  plėš, grūmos, kels pavojus! Jau užaugo, jau antrus metus patykoję ištraukia tinklais amūrus iš prūdo. "Būsiu jiems kaip socialinio pykčio taikinys, prarasiu ramybę ir dvasios užuoveją",- taip paveikė nerimo prisodrinta novelė.

D.K.Outs proza yra tiek įssismelkianti kiaurai ir sugestyvi , jog baimės dėl  prarastų rožių nedavė ramybės  visą 2011 m vasarą. Privalėjau kažką daryti, kad D.K.Outs šiurpi, bet ir tikroviška pranašystė neišsipildytų.
Atvesiu mažuliukus  į savo pasaulį, kad jį pamiltų  - su rožėms, atvirais vartais, be apsauginių tvorų, slaptų kamerų. Rasiu laiko išmokyti mylėti juos grožį visur, net ir turtingesnio kaimyno sode. Labai labai stengsiuosi, jau stengiuosi. Nežinau, ar pavyks? Ar Eda neateis  paauglė nekviesta  su reikliu šypsniu ar Helovyno baltadante kauke : "Neturi man  nieko duoti. Aš pati pasiimsiu."  
  




Komentarų nėra:

Rašyti komentarą