2013 m. rugsėjo 20 d., penktadienis

Bernardinų verslo ANTI -EKO projektas

Kas: pirmasis pasižvalgymas po rekonstruotą Bernardinų  sodą ( ex Sereikiškių parką)
Kada: 2013/09/14
Projekto autoriai – J.S.Večerskytė -Šimeliūnė, M.Dauderytė-Mazūrienė, B.Pečiūraitė-Bartuškienė, A.Lozuraitienė, K.Labanauskas (SĮ „Vilniaus planas“).
Vertinimai: 4/10
Palyginimui: http://www.gardenvisit.com/

Sodas man - nelygu moters grožis. Arba  visi  aplinkiniai aikteli sutartinai, ooo kokia nuostabiai graži!Visiems be užperkamų konkursų aišku, kad  - prigimtinė gražuolė, kaip visuma, kūno ir dvasios dermė, auksinės proporcijos. Arba , jei negraži, ieškoma atskirų dalių: kokios gražios jos akys, o anos - žėrinti šypsena, o va tos  - kokios  dailios rankos.  Mat šiukštu sakyti moteriai - "negraži", tai ją pribaigtų. Taip ir su sodais.Rekonstruotas Bernardinų sodas neprilygsta gražiai moteriai. Jis iš tų, kur tenka pagyrimams ieškoti vertų dėmesio dalių :  na kiemelis  architektūriškai jaukus, ir suoliukai gražūs, ir kaltinė tvorelė link ančių  visai nieko.Na gal dar koks nepastebėtas mažmožis. Tačiau įėjus neaiktelsi niekaip  iš estetinio susižavėjimo: ooo, kaip gražu!. Net Outleto parko Šiaurės miestelyje dekoratyvinis augalų sodinimas  parkavimosi aikštelėje yra estetiškesnis. 

Nekantraudama laukiau  atidarymo. Širdyje net atleidau  iškirstą unikalią liepų alėją... Pasitikėjau mero pažadais, jog  po rekonstrukcijos  "viskas atrodys  kaip Prancūzijoje" . Nagi ne,  išskyrus fontaną,  Sereikiškės netapo gražiu miesto sodu, liko Sereikiškių   pagaliau sutvarkytu  ir smarkiai pamaitotu (kiek medžių iškirsta...)parku su fontanu, kuris galėtų nustebinti  tik vietinius. Beje, kiek ieškojau webe informacijos, kada įjungiama šviesos muzika, - neradau.

Kartais trankiai išreklamuoti pokyčiai  jau  suteikia ir malonių  emocijų - oooo, neišrovė senųjų  garsiųjų rododendrų būrių.  Ačiū, ačiū, '"sodininkai", kad jų pasigailėjote, o juk galėjote išrauti, aiškintis viešai  neva jų šaknys sukelia dirvos eroziją:))))   Oooo, paliko  ramybėje Šventaragio metraštininką, senąjį ąžuolą. Oooo, ačiū, ačiū, "dendrologijos specialistai".  Oooo, ir vaikų  nenuskriaudė, bent vieną rezervatėlį, aikštelę  padorią  įrengė.Jiems  karstytis ant kelių atrakcionų žymiai smagiau (tegu ir susigrūdus kaip Vilniaus viešame transporte)   nei Bernardinų asilėliui šalti  vienam prieangio aptvare,  žiemos skersvėjuose per Kalėdas . Ačiū, ačiū, kad vaikų nepamiršot. Šitaip,  vis  atsidusdama  su palengvėjimu, pirmąsyk  po rekonstrukcijos įžengiau į  sostinės romantiškiausią  parką, įamžinta  daugybės kartų  atmintyje, tai yra Vilniaus kultūroje.

Kritikuoti projekto komandą - nėra prasmės. Protingi ir išmanantys puikiai supranta, kad  šachmatininkams skirstant milijonus  SODO MENAS liko patvory. Negražu skaičiuoti pinigus svetimoje kišenėje, juolab tvyro migla- kam priklauso parkas, kas už jį atsako? Savivaldybė ar Bernardinų kongregacijos atstovai? Kas šeimininkas ir kam teikti pasiūlymus? Jei šeimininkas - Savivaldybė, tuomet buhalterinę kalkuliaciją turi teisę primesti kiekvienas vilnietis, kritiškai  įvertinti, ar tikslingai panaudotos bendros lėšos.
Kampelis, kuris labiausiai patiko


Pilietinė buhalterija mąstantiems ir kalkuliuojantiems :
1)nuoroda su faktais, kaip Graikijos Finansų ministerija narplioja garsių šalies vienuolynų, įskaitant garbinamą Atoną,  pinigų plovimo schemas. Apytiksliais skaičiavimais  graikų vienuoliai krikščionys ortodoksai įvairioms "rekonstrukcijoms" išplovė apie 5 mlrd eurų ES projektinių lėšų. Kad Bernardinų sodas kainavo mažiau, nei buvo viešai deklaruota,  nesunkiai gali įtarti kiekvienas, turintis reikalų su gerbūvio gražinimu, sodinimai.

http://kompravda.eu/online/news/1536422/

2) kuriu šeštus metus sodą 2 ha teritorijoje, lankiausi  daugybėje Lietuvos-Latvijos medelynų ir gėlininkystės ūkių. Prabangiausią rožę galima vidutine kaina gauti už 30 lt. Raugerškio krūmelį urmu - ir už 10lt. Flioksai - už kelis litus. Vardinu gėles, kurias  mačiau "sode". Tarkim, fontanų įranga galėjo kainuoti  2 milijonus, suoliukai - 1 miijonas. Žibintai - dar 1mln . Vaikų žaidimų aikštelė - 05 mln.Tvora- 0,5 mln O kas ten  daugiau vertingesnio įrengta -  nepastebėjau ...
Su  miesto sodu  atnaujintas "Bernardinų sodas" turi bendro tik tiek, kad yra apjuostas tvora, rakinamas  nakčiai, ir prie vartų paskubomis, "dėl paukščiuko" įrengtas botaninis sklypelis.

"Anyone who designs a garden plays the role of the organizer, like a God or demiurge, he turns chaos  into cosmos" .Michel Baridon  

Graži idėja - parodyti, kad  praeityje,ekspansyviai diegiant krikščionybę Europoje, būtent krikščionių vienuoliai ne tik puoselėjo augalus, bet  ir klojo  botanikos mokslo pagrindus.  Glastonberio vienuolyno (UK)  teritorijoje išlikęs nuo  ankstyvų viduramžių autentiškas vaistažolių sklypelis, su suoliukais meditacijoms prie rožynų krūmų. Sklypelis - natūralus, neįmūrytas, kaip Vilniuje, į betoną.Yra ten ir  pažintinis muziejus apie tai, kaip vienuoliai perdirbo vaistažoles, jomis gydė. Bernardinuose pažintinis sodelis nutėkštas schematiškai, dirbtinai  prie įėjimo SAULĖKAITOJE su išvedžiotais atntiestetiškais laistymo šlangeliais.
Daug ir kitų įrodymų, jog projekto augalininkystės  konsultantai ir vykdytojai : 
1) nenusimano augaluose, jų neaugina,  yra EKO-BARBARAI, nes augalus pakišo į saulėkaitą, joks laistymas jų negelbės, kai vidurvasario saulė įsiplieks, nebent teks plikoje vietoje sodinti dykuminius kaktusinius ir žiemą persodinėti. Kas gi sodina rododendrus ne pavėsyje?
2)  nieko nėra girdėję apie ekologinę sodininkystę, kurios esmė:  prisitaikant prie spartėjančios klimato kaitos, taupyti  vandenį , įrengti hyper ergonomiškas vandenss laistymo sistemas, nealinti žemės ir augalų;.
 3) yra profanai augalų derinime. Liepų paunksmėje buvo prisodinta geibių gėlyčių, kurios  ims gaišti, kai liepų šaknys  ims siurbti vandnenį aršiau, nei vandensiurbės. Be to lapai krenta į gėlynus, kaip nepramąstė? .  Mačiau daug nudžiūvusių, jau  nugaišusių augalų. Tikra sodininkui dėl jų skauda, kaip dėl žmogaus mirties.Projektiniam išpildytojui gal kitaip?   

4) nekenčia žmonių, parko lankytojų, nori jiems pakenkiti.Daug suoliukų buvo įkasti irgi saulėkaitoje.Atimta galimybė pasigerėti rudeninių lapų kritimu
 5) nekuria estetikos, neskleidžia grožio, nesubalansavo  parko kraštovaizdžių erdvių
6) yra sodininkystės analfabetai, nesuvokia, jog  nuo  istorinio sodo, kuris neva buvo atkurtas, laikų  žmonijos žinios apie kraštovaizdžio meną ir dermę su gamta esmingai suprogresavo , kad prie gamtos DERINAMASI, ji nebemaitojama pagal stalo popierinį planą ar  karaliaus užgaidą. Gamta, ypač jau iškerojusi, nėra namas, kurį galima radikaliai perplanuoti ne landšafto  architektams.    .
 The Gardens and landscapes of today continue to enjoy  a special relationship with beauty, mystery, and grace.C. Coleu-Dumond
Mėginau pateisinti liepų alėjos iškirtimą  ir neradau nė vienos priežasties JI buvo išskirtinė, saugotina, miesto centre -  vėsos ir tylos oazė, artimesnė vienuolyno sodo idėjai. Bet, matyt, Vilniaus žydinčių liepų mitas mitų griovėjams nė motais.Daug iškirsta gražių medžių tik tam, kad atsidengtų iš sodo pusės Bernardinų  bažnyčios komplekso architektūra. Nors buvo galima tą patį  pastato atsivėrimo efektą  pasiekti nugenint liepas, paliekant jų kamienus . Jos paslankios, jei prižiūri. Kam iškirto??? Kiekvienas medis - jau ekoskulptūra mieste, tereikia jį kūrybingai pateikti, apžaisti.


6) projekto komanda  nemyli medžių. Garsusis Serekiškių ąžuolas nebuvo "pagydytas" , tinkamai pagerbtas.Dingo net lentelė, kad tai  - šventenybė, istorinis reliktas. Kinų nacionaliniuose  ir miesto parkuose  (Šanchajus, Kantonas) kamufliažinėmis atramomis ramstomas kiekvienas griūvantis medis, istorijos liudininkas. Sereikiškių ąžuolo, matyt, tiesiog pasigailėjo, gal išsigando visuomenės protestų. Kirsti - lengviau, nei rūpintis augalais senoliais            
7) neskiria viešo parko nuo miesto sodo. Kaip viešam parkui neturėčiau pretenzijų. Palangos Basanavičiaus alėjos analogas su fontanu gale - ok, nieko prieš. Ir šiukšliadėžės - kaip parke, ir dviračių stovai organiški, Paryžiaus atgarsis,  patogių suoliukų gausa. Eikit, liaudies masės, ir linksminkitės, vietos visiems užtenka .  Deja, tai nėra sodas,  iš kokio kampo bežiūrėtum.
 
Po parką vaikštinėjau su svajonių knyga rankose. Knygų festivalio mugėje būtent ji  manęs laukė, išsinešiau apsikabinusi, kaip dvasios vadovą ir menines gaires.   CHANTAL COLLEU-DUMOND." TALK ABOUT CONTEMPORARY GARDENS"  . Jos mintimis-citatomis   apkaišiau tekstą

Vincent van Gogh. Garden in Arly
Padiskutuosiu virtualiai su jos autore,  garsaus Chaumont-Sur- Laire tarptautinio sodų festivalio  (vyksta Šomono pilyje Prancūzijoje) direktore-  kuriam gi stiliui galima priskirti Bernardinų sodą? 

 Kinų sodas? Ne, nėra kalnų imitavimo, 5-tainės žvaigždės struktūrų,  vienspalvių gėlių plotų (bijūnai, jurginai),  fantasmagorinių augalinių kompozicijų,vandens telkinių,  užtat prikaišiota egzotinių augalų, kurie neauga už sodo tvoros, o tai jau prieštarauja kanonui.
Japonų sodas? Ne, nėra harmonijos ir simetrijos  net užuomazgos,  nesubalansuotas, preciziškai nenudailintas. Kai kurie komponavimo disonansai - agava po liepom , Liaudies kultūros centro aukšta tvora - it kaimo ulyčioje.  Kreivos šleivos chaltūrinės , kaip parodontozės pažeisti dantys darželio bordiūrų plytelės

Italų sodas? Galbūt,  netgi labai panašus.Minimalistinis,  skurdokas, bet neišlaikyta griežta linijų  geometrija, alėjos  pernelyg išvinguriuotos
Prancūziškas sodas? Hm... ne, per daug ūksmingi kraštai, nėra meno kūrinių, mažųjų skulptūrų,  istorinių bareljefų,  nekvepia klasicizmo kruopštumu detalės (bordiūrai, fontano apdaila), mažoka intymių  vietelių tyliai su ipadu ką nors  paskaityti ar pamąstyti, medžiai  ir krūmai figūriškai nestilizuoti. 
Angliškas sodas? Ne,jokiu būdu,  jame nėra paslapties ,  sodo dizaino įmantrybių, rožynų ir augalų sangrūdų, medžių galiūnų. Net banalūs privatūs  rakinami miesto sodeliai Noting Hile turtingesni žaluma ir grožiu, nei Vilniaus centrinis. Ir veja užtverta, sukapota  žemomis tvorelėmis - nei vaikams palakstyt, nei su pledu prisėst.          
Romantiškas sodas? Romantiškas parkas - taip. Vilnelės, ačiū Dievui,  neperkasė, palmėm neapsodino, jos  pusiaulaukinės pakrantės - vis dar prezentuoja vilniškę romantiką.
 Ekologiškas sodas? nenenenenenene(skaityti aukščiau)
Vizijinis sodas?Pvz:autoriniai :Tori Winkler, Gerda Stainer. Ne, kategoriškai.
Natūralistinis, gamtinis sodas? Ne.
Autorinis sodas. Ne, be pretenzijų .

Filosofinis sodas? Arti to. Šachmatų staliukai skatina pamąstyti apie laiko tėkmę, nykstančias laisvalaikio rūšis.Pompastinis imperinis fontanas irgi provokuoja  filosofinę mintį apie diktatorinę, autoritarinę  sodo  rekonstrukcijos kilmę.

 Like opera, the garden can be viewed as a total artwork, in the sense that it combines several different arts, with architecture, the visual art, and botany constantly working hand in hand

 Lietuviškas sodas? Ne. Nėra ryškių gėlynų , ekspansyvių  klombų su mega aukštais kanais, kiliminių ornamentinių apvadų iš gėlių,meniškų alpinariumų, neišreiškia kreatyvinio prado, būdingo kiekvienam, net bemokslės lietuvių bobulytės gėlynui. Lietuvos miestai, plūstant užsienio turistams, dabina parkus, puošiasi gėlėmis. Palanga, Trakai, Panevėžys,Alytus,Druskininkai  žavi  tradicine, išskirtinai lietuviška,  ryškia  miestų  floristine puošyba, mini-sodeliais. Bernardinų sodas čia - paskutinis eilėje, beveik Adutiškis skurdumu ir neišmoningumu, tik fontanai purškia  karališkai Lietuviškų sodų ekskliuzyvai - Palangos botanikos sodas,  Kairėnų. botanikos sodas. Aišku, į ką lygiuotis. Mes galim, jei norim, jei valdo KULTŪROS SUFORMUOTAS MERAS, jei dirba  kraštovaizdžio talentai. 

 "Today's gardens come into being through the impetus of a wide variety of personalities: architects and urban planners, landscape artists, botanists, scientists, or even enterpreneurs and engineers.".

  
Vestuvinis komercinis.  Taip taip taip. Akivaizdu, jog  tarpusavyje nesuderinti  paskiri parko fragmentai, pergolėmis atskirtos nišos  yra pritaikytos vestuvininkų fotosesijų dekorui. Ir  medžiai, matyt, yra specialiai iškirsti   prieš būsimą restoraną , kad iš jo pokylių atsivertų  platesnis vaizdas į fontaną. Vestuvininkų konvejeriams, plūstantiems į Bernardinų bažnyčią nebuvo kur fotografuotis, o dabar yra. Ir atšvęsti po ceremonijos bus kur. Tikiu, kad atsiradus vestuvininkų lėšų, vienuoliai ,drauge su miesto valdžia  pasisamdys PROFESIONALIUS SODO KŪRĖJUS ir kitą rudenį  parkas virs žydinčių gėlių, meniškų gėlių kompozicijų  sodu, suras savo veidą, nebus kerėpliška  stilingo Balmonto parko kopija. .   
 
Nepagarba Šventaragio slėnio atminimui

Įkalinti medžiai
Agava po liepom 
  Įspūdžių  paralelės: Po pasivaikščiojimo užsukome  į Kitchen aptarti pirmų įspūdžių su  tokiu pačiu aistringu  sodų parkų mylėtoju. Su juo kažkada  tokį pat gražų rudenį sekiojome išsižioję paskui  dendrologą Kęstutį Labanauską. Šis vedė  ekskursiją po Eduardo Andrė kurtus parkus Vilniaus rajone.Kitchen - buvęs Pegasas, viena paskutiniųsovietinių oazių Didžiojoje gatvėje, na tas baltas pastatas su balkonėliu į  Rotušės aikštę.  Po  Pegaso bankroto restoranas  smarkiai pasikeitęs. Toks briuseliškas, abstraktaus techno minimalizmo interjero stiliukas. Ir  - nevalgomas maistas. Visomis prasmėmis. Net karameliniai ledai ne su plutele, o su pajuodusu prisvilusiu, laužančiu dantis  karamelės padu. Salotos su senais, karstelėjusiais aliejais, nevalgomos.  Ant laiptų vis  tas pats, sudūlėjęs nuo Stalino laikų raudonasis  kilimėlis . Tik vietoj baltų krakmolytų staltiesių -  jau metamos atsainiai pigiausios popierinės servetėlės. 
Nagi Kitchen - visai Bernardinų  sodo rekonstrukcijos  pusbrolis!Išorinis neva europietiškos  formos glaistas be  autorinio turinio ir veido. Net meniu asortimentas toks pats  kaip New-Sereikiškėse, -  mišrainiškas, abilekoks, pataikaujantis žemiausiam skoniui : Breakfast/Brunch/French/Greek and Meditteranian/Italian/Spanish/Basque.  Graikų ir Ispanų virtuvės dera tarpusavyje kaip silkė su bananais. Bet ar tą kas nors  dar pastebi?     


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą